State semifinals is next stop in football playoff journey

Harford Tech edges past South Carroll in 2A/1A quarterfinals; Urbana ends Perry Hall’s run in 4A/3A

Published on: November 19, 2022 3:26 PM EST|Updated on: November 21, 2022 9:26 AM EST

Milford Mill's Sean Williams bursts through a hole in the Franklin defense for a nice gain.

MPSSAA FOOTBALL TOURNAMENT

STATE QUARTERFINALS

Friday

CLASS 1A

No. 1 Mountain Ridge 57, No. 8 Bohemia Manor 6

No. 2 Fort Hill 49, No 7 Perryville 7

No. 3 Joppatowne 38, No. 6 Lake Clifton 30

No. 4 Brunswick 17, No. 5 Forest Park 8

CLASS 2A/1A

No. 1 Dunbar 64, No. 8 Elkton 0

No. 7 Harford Tech 14, No. 2 South Carroll 7

CLASS 2A

No. 1 Milford Mill 20, No. 8 Walkersville 7

No. 6 Middletown 21, No. 3 Hereford 0

CLASS 3A

No. 8 St. Charles 22, No. 1 Atholton 6

No. 2 River Hill 7, No. 7 Franklin 0

No. 3 Damascus 47, No. 6 Long Reach 12

No. 5 Oakdale 33, No. 4 Westminster 14

CLASS 4A/3A

No. 1 Urbana 29, No. 8 Perry Hall 6

No. 2 Dundalk 37, No. 7 Blake 0

No. 3 Arundel 21, No. 6 Seneca Valley 7

CLASS 4A

No. 2 Quince Orchard 21, No. 7 Old Mill 6

No. 3 Broadneck 39, No. 6 Winston Churchill 7

STATE SEMIFINALS

Friday Nov. 25/Saturday Nov. 26

CLASS 1A

Brunswick (9-3) at Mountain Ridge (11-0)

Joppatowne (11-1) at Fort Hill (11-1)

CLASS 2A/1A

Calvert (10-2) vs. Dunbar (11-0) at Sugar Cain Field

Harford Tech (8-4) at Patuxent (10-2)

CLASS 2A

Stephen Decatur (10-2) at Milford Mill (12-0)

Middletown (9-3) at Kent Island (11-1)

CLASS 3A

St. Charles (9-3) at Oakdale (10-2)

Damascus (10-1) at River Hill (10-1)

CLASS 4A/3A

North Point (9-3) at Urbana (11-1)

Arundel (9-2) at Dundalk (10-1)

CLASS 4A

Broadneck (10-1) at Quince Orchard (12-0)

Henry A. Wise (11-1) at Charles H. Flowers (12-0)

STATE FINALS

at Navy-Marine Corps Memorial Stadium

Thursday Dec. 1 - Saturday Dec. 3

*Dates/Times for each state final to be decided following completion of state semifinals

CLASS 1A - Brunswick/Mountain Ridge winner vs. Joppatowne/Fort Hill winner

CLASS 2A/1A - Calvert/Dunbar winner vs. Harford Tech/Patuxent winner

CLASS 2A - Stephen Decatur/Milford Mill winner vs. Middletown/Kent Island winner

CLASS 3A - St. Charles/Oakdale winner vs. Damascus/River Hill winner

CLASS 4A/3A - North Point/Urbana winner vs. Arundel/Dundalk winner

CLASS 4A - Broadneck/Quince Orchard winner vs. Wise/Flowers winner